Kobardia
I en verden der minder om vores, finder vi landet Kobardia. I en lang årrække har landet haft en stor industriel vækst, hvor demokratiet har gået hånd i hånd med den hårdt arbejdende befolkning.
Siden 1968 har landet været styret af demokrati, men demokratiet har fejlet i landet, rent økonomisk. Så regeringen blev vældet af et militærstyrer i 1988. Som følge heraf er der opstået kaos og borgerkrig, med omfattende korruption. Hvilket har medføret at flere narkokarteller har fået fodfæste i landet, de har indbyrdes kæmpet om narkoproduktionen og markedet.
I dag er der kun et kartel tilbage som styrer landet med hård hånd gennem korruption og salget af narko.
Nabolandet, Muduna, har fået nok og har hjulpet landet med at slippe af med deres militærstyrer og har indsat en præsident. Præsidenten prøver at få landet på fode igen. Dette besværliggøres af at kartellet tvinger bønderne til at dyrke narko, samt betaler gode penge for produktion af narko. Bønderne har opgivet at dyrke andet end narko, da det ikke længere kan betale sig og de lever i evig frygt for kartellet.

Dagens nyheder
Det lykkes regeringen at ødelægge flere store narkolaboratorer. Så kartellet er på bar bund og er ved at opbygge deres produktion igen. Dette gør at der er en omfattende smugling af laboratorer udstyr og div. kemikalier for at de kan genoptage produktionen.
Arbejdet med genopbygningen besværliggøres af regeringen, der er under pres fra de omkring læggende landeDette er et consim/milsim, med over vægt af consim.
Det bliver et arrangement alle kan deltage i. Så sværhedsgrad er: Let/mellem.
Der bliver 3 sider:
Regeringen:
Regeringen er en regulær styrke, der operer i delings ramme.
Uniforms krav: Man skal have
en fuld uniform på. Det er lige meget hvilken sløring eller farve man har, bare den har ens top og bund.
Kartellet:
Det er en ikke regulær styrke, der gør som de vil, men under ledelse af mafioso.
Uniforms krav: Man må
ikke have en fuld uniform, men gerne enkel slørings dele.
Civile:
Bønder og civile har
ingen våben eller sløring/ militær dele overhovedet.
Hvis der er nogen der har lyst til denne opgave, må man meget gerne skrive til mig i en PM.
Regler: Milsim regler 3,0, Dog medic regler er efter 2,0, dvs. ingen syge/såret kort.
Der er selvfølgelig de samme regler i Karup som altid. KUN MØRKE KUGLER og ingen laser eller pyroteknik.
Det praktiske:Hvor: Karup terræn
Hvornår: Den 1. nov. til den 3. november. Nærmere tidpunkt tilgår.
Hvor meget: 200kr. 50kr. som civil.
Tilmelding: Så er tilmeldingen åben her:
http://billetto.dk/brownstoneSidste tilmelding er den 18 okt.Indskrivning kan ske fra
kl. 18.30-00.00 fredag ved skydebanen.
Hvis man kommer lørdag morgen skal man selv kontakte arrangør gruppen for indskrivning.
GameBrefing
kl.08.00 lørdag med spil start
kl. 09.00. Overnatning fredag-lørdag sker omkring skydebanen.
Der bliver en lille kugle begrænsning, men ikke noget alle ikke kan være med til.
Vi forklarer på stedet hvordan det kommer til at virke.
Pengene til dette spil går til terrænleje, rekvisitter og andre udgifter i forbindelse afholdelsen, evt. over eller underskud står på madfoxes regning.
HUSK man skal være medlem af DMF for at deltage. Indmeldning ses andet sted på milsm.dk.
Mange venlig hilsen
MADFOXES